Haber

Altılı Masa, aralık ayında ortak adayı tartışmaya başlayabilir

CHP, ÂLÂ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa önceki gün sekizinci liderler toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası ve Ortak Çalışma Grubu üzerine görüşüldüğü belirtildi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre sona gelindiği ifade edilen bu iki çalışmanın liderler tarafından onaylanmasının ardından aday belirleme gündeminin başlayabileceği aktarıldı.

Tahincioğlu’nun haberinden ilgili kısım şöyle:

“Yol Haritası’nın kısa müddette tamamlanacağı, sonuç kademesine gelindiği öğrenildi. Ortak Çalışma Kümesi da 9 ana, 60 alt başlık altında yürüttüğü çalışmanın yaklaşık üçte birini tamamladı. Seçimin kazanılması durumunda hangi alanda hangi temel adımların atılacağına yönelik temel siyasetler metninin de ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Bu iki çalışmanın tamamlanıp başkanlar tarafından onaylanmasının akabinde altılı masanın ortak adayı belirleme çalışmalarına başlaması bekleniyor. Bu çalışmaların ay sonunda bitmesi durumunda, Aralık ayının ortalarında yapılacak toplantıda ortak adayın kim olacağına yönelik tekliflerin tartışılmaya başlanabileceği söz ediliyor. Çalışmaların yetişmemesi durumunda ise ortak adayla ilgili birinci tartışmaların yeni yılın birinci toplantısında başlatılması bekleniyor.

Buna karşılık, parti kurmayları, ortak adayın, seçim tarihinin açıklanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulması eğiliminin sürdüğünü, bu yüzden son olarak, aday olacak ismin şubat ya da mart aylarında açıklanabileceğini belirtti.”

HABERİN TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu